Manualinis limfodrenažinis masažas ir bandažavimas

Manualinis limfodrenažinis masažas tai specialus rankomis atliekamas masažas skatinantis, aktyvinantis limfos tekėjimą organizme. Jis atliekamas tam tikra judesių seka, paremta limfinės sistemos anatomijos ir fiziologijos ypatumais. Tai lėti, švelnūs, pulsuojantys judesiai nukreipti link pagrindinių limfmazgių regionų pagal limfagyslių išsidėstymą ir limfos tekėjimo kryptį.

Šis masažas gali būti atliekamas žmonėms, turintiems limfinės sistemos disfunkcijas ir ypač žmonėms po onkologinių operacijų, kuomet yra šalinami regioniniai limfmazgiai, ko pasėkoje sutrinka limfos tekėjimas ir išsivysto ligos komplikacija – limfedema.

Limfedemos gydymas atliekamas kompleksiškai ir apima šias sritis: manualinis limfodrenažinis masažas, kompresinis bandažavimas, specialūs fiziniai pratimai limfos tekėjimui aktyvinti, odos ir nagų priežiūros mokymas bei paciento ir artimųjų mokymas.

Kompresinis bandažavimas atliekamas su porolonu bei specialiais elastiniais bintais. Kompresinis bandažas gali būti laikomas 12-18 val. per parą vėliau keičiant jį elastinėm kojinėm arba rankovėm.

Gydymo kursas priklauso nuo limfedemos laipsnio, simptomų ir paciento motyvacijos. Gydymo tikslas: sumažinti edemos simptomus bei išmokyti pacientą ar jo artimuosius atlikti savimasažą ir kompresinį bandažavimą.